Grupa I "Tańczące Wiewiórki"

Serdecznie witamy na naszej stronie :)

 

wych. Bogusława Biernacka

e- mail:  p15boguslawab@onet.pl

woźna oddziałowa – Barbara Wita

język angielski - Monika Majdańska

religia - Bogusława Wiśniewska

  Konsultacje z wychowawcą

będą odbywały się w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godz. 13.00 do 14.00

 

OGŁOSZENIA

25 stycznia w przedszkolu odbędzie się Bal Przebierańców z wodzirejem z FotoGamy. W czasie baliku odbędzie się  sesja zdjęciowa dla chętnych od godziny 8.00.  Wpis na listę w przedszkolu będzie wyrażeniem chęci wykonania dziecku zdjęcia. Koszt kompletu - 36 złotych (zdjęcie grupowe i dwa zdjęcia indywidualne). Nie przynosimy tego dnia śniadania - przedszkole zapewnia dzieciom poczęstunek.

Dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka  przygotowały online program artystyczny.  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia i życzymy miłych wrażeń .  NIESPODZIANKA DLA BABCI I DZIADKA

Drodzy Rodzice

Grupa Tańczące Wiewiórki wraz z kadrą przedszkola życzy zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.  Zapraszamy na przygotowaną przez dzieci  ŚWIĄTECZNĄ NIESPODZIANKĘ.

Zapraszamy ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA 

Nasz występ na imprezie środowiskowej Kolędowy Most  Proszę kliknać tutaj  

Tematyka tygodniowa:

Tydzień śląski 29.11.21.- 03.12.21. - poznamy literę „l” mała i wielką drukowaną (5 latki) i pisaną 6 latki. W świat dinozaurów wprowadzi nas wiersz  A. Widzowskiej „W świecie dinozaurów”. Poznamy pracę górnika i będziemy gościć górnika w przedszkolu, zaprezentujemy piosenkę „Górnicy” i zatańczymy Trojaka. Poznamy nowa technikę plastyczną - malowanie mokrą kredą na kartonie. Przystroimy naszą grupową choinkę.

„Idzie zima ze śniegiem” 06.12.21.- 10.12.21.- poznamy literę „y” mała drukowaną (5 latki) i pisaną 6 latki. Odwiedzi nas Mikołaj, któremu zaśpiewamy piosenkę Jedzie Mikołaj przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych. Poznamy  Sekret bałwana – historyjkę obrazkową inspirowaną opowiadaniem M. Strękowskiej-Zaremby Sekret bałwana. Będziemy rozmawiać na temat  zimowych zabaw po wysłuchaniu wiersza P. Beręsewicza Podwórkowa olimpiada.

Idą święta 13.12.- 17.12.21. - poznamy literę „r” mała i wielką drukowaną (5 latki) i pisaną 6 latki. Poznamy tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dostrzeżemy rytm i stałe następstwa dni tygodnia podczas omawiania „Przedświątecznego dnia tygodnia Olka”.Przygotujemy Jasełka.

6 grudnia odwiedził nas Mikołaj, który wręczył nam upominki, a my zaśpiewaliśmy piosenkę o Mikołaju przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

3 grudnia gościliśmy w przedszkolu górnika, tatę Lenki z najmłodszej grupy,  który opowiedział nam o tej niebezpiecznej pracy. Poznaliśmy roboczy i galowy strój  górnika, zobaczyliśmy na slajdach kombajn, wyciąg szybowy i kopalnie. Następnie zaprezentowaliśmy piosenkę i zatańczyliśmy Trojaka. Występ można zobaczyć tutaj piosenkętutaj Trojaka Nasz gość przeczytał nam opowiadanie "O mądrym skarbniku i zasypanym chodniku", po czym nastąpiły podziękowania i wykonanie pamiątkowego zdjęcia. 

LISTOPAD

Tematyka tygodniowa

  1.       „Jesteśmy Polakami - Moja rodzina” 01.11.- 05.11.21.-  Poznamy literę „i, I”. Będziemy rozmawiać na temat rodziny. Uświadomimy sobie istnienie wartości w życiu ludzi: dobra, szacunku, miłości. Nauczymy się hymnu Polski. Poznamy efekt odbicia i symetrii.
  1.       , „Polska - Mój dom” 08.11.- 12.11.21. Poznamy literę „t, T”, będziemy wypowiadać się na temat swojego domu. Poznamy zawód architekta. W czasie kształtowania pojęć matematycznych będziemy określać położenie przedmiotów w przestrzeni. Będziemy uczestniczyć w akcji „Szkoła do hymnu” Odkryjemy zapis cyfrowy liczby 5.
  1.       „Moje prawa i obowiązki” 15.11.21.- 19.11.21. poznamy literę "d, D". Poznamy wieloznaczność słowa dom. Będziemy rozmawiać o prawach i obowiązkach. Odkryjemy zapis cyfrowy liczby 0.
  1.       „Moje zdrowie i bezpieczeństwo” 22.11.21. – 26.11.21. Poznamy literę „k, K”. Poszukamy odpowiedzi na pytanie „Co służy zdrowiu?”. Dostrzeżemy konsekwencje niewłaściwego ubioru w stosunku do warunków pogodowych. Omówimy niebezpieczne sytuacje. Odkryjemy zapis cyfrowy liczby 6.

 

Dzień Misia bez pluszowego misia.

Nasza zabawa tematyczna "U lekarza" oraz nauka prawidłowego szczotkowania zębów.

23 listopada odwiedziła nas maskotka Zosia, która lubi recytować wiersze i bawić się słowami. Wysłuchaliśmy wiersza o zdrowiu, który był inspiracją do burzy mózgów na temat " Jak dbamy o zdrowie?", "Co to znaczy- być zdrowy jak ryba", "Co by się stało gdybyśmy się nie myli?". Wybieraliśmy i nazywaliśmy wśród zgromadzonych przedmiotów przybory, które potrzebne są do mycia, rozpoznawaliśmy po dotyku przybory toaletowe, dzieliliśmy nazwy przyborów na sylaby, głoski, określaliśmy pierwszą i ostatnią głoskę - w zależności od umiejętności dzieci. Rozwiązywaliśmy zagadki, stworzyliśmy w grupach plakaty "przybory toaletowe". Określaliśmy jakie przybory znajdują się na kolejnych półkach. 

22 listopada podczas "Dnia kredki" wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy wideo klip piosenki "Kolorowe kredki", a następnie ze zgromadzonych obrazków wybieraliśmy obrazki przedmiotów i zwierząt, które występowały w piosence. Podczas zabaw ruchowych dobieraliśmy się w pary wg takiego samego koloru, takiej samej ilości kropek. Układaliśmy kredki od najmniejszej ilości kropek do największej, dobieraliśmy klamerki z taką samą ilością kropek, ale w innym układzie. Rozwijaliśmy zręczność manualną poprzez podawanie sobie papierowych sylwetek kredek tylko za pomocą klamerki.

Na zakończenie tematyki tygodniowej  podczas Dnia Niebieskiego "Moje prawa i obowiązki"  dzieci poznały logo UNICEF-u  i  jego działania o poprawę bytu dzieci na całym świecie.  Krótki film "Wielkie sprawy w małych głowach" uzmysłowił dzieciom, że są różne niepełnosprawności i wyśmiewanie ich jest bardzo krzywdzące.

10 listopada uczestniczyliśmy w akji "Szkoła do hymnu" - o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

8 listopada gościliśmy w przedszkolu policjantów z Komisariatu w Boguszowicach. Poznaliśmy pracę i umundurowanie policjanta. Przypomnieliśmy sobie zasady ruchu drogowego, rozmawialiśmy na temat "Jak zachować się podczas spotkania z groźnym psem", "Jak zachować się podczas spotkania z obcym, który proponuje jazdę samochodem, częstuje cukierkami"

Nasze przygotowania do konkursów. Recytacja wierszy patriotycznych przez Rafała i Sebastiana, prace plastyczne Jowity  "Ekoludek" i "Mój pupil" oraz Bartka na konkurs "Ekoludek". Gratulujemy zaangażowania i wytrwałości!

Poznajemy oś symetrii. Nasze plakaty "Dzień z rodziną"

PAŹDZIERNIK

Tematyka tygodniowa

1. Idzie jesień przez ogród i sad - 4.10.-8.10.2021r.  Odkryjemy literę "o" małą, wielką, drukowaną i pisaną. Będziemy szukać zmian zachodzących jesienią w sadzie. Poznamy zwyczaje wybranych zwierząt (osy i szerszenia) ze zwróceniem uwagi  na zachowanie ostrożności .w ich pobliżu. Poznamy owoce i warzywa. Wykonamy pudełko z winogronami.

2. Idzie jesień do zwierząt-  11.10.-15.10.21. Odkryjemy literę "a" małą, wielką, drukowaną i pisaną. Ułożymy schematy i modele słów "album", "Ada", będziemy określać miejsce samogłoski w wybranych słowach. Po wysłuchaniu opow. S. Karaszewskiegi "Jak zwierzęta szykują się do zimy?", uściślimy wiadomości na temat wybranych zwierząt.Odkryjemy zapis cyfrowy liczby 3. wykonamy pracę plastyczną "Wiewiórka i jej zapasy"

3. Co z czego otrzymujemy-  18.10.21- 22.10.21.Odkryjemy literę "m" małą, wielką, drukowaną i pisaną. Poznamy pracę osób wykonujących wybrane zawody. Dowiemy się na temat wytwarzania produktów ze szkła, cukru i mleka. Poznamy etapy produkcji chleba. Poznamy zastosowanie węgla i wełny. W czasie zajęć matematycznych będziemy bawić się z prostokątem i utrwalać liczebniki porządkowe.

4. Idzie jesień z deszczem-  25.10.-29.10.21. Utrwalimy poznane litery. Odkryjemy literę "e" małą, wielką, drukowaną i pisaną. Przeprowadzimy zabawy badawcze z wodą. Poznamy stany kupienia wody i ich właściwości. Odkryjemy zapis cyfrowy liczby 4. Będziemy rozmawiać o konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych orazrozpoznawać znaki synoptyczne. Na zajęciach technicznych wykonamy parasol.

 

Podczas tematyki" Idzie jesień z deszczem" bawiliśmy się klockami KORBO, ubieraliśmy lalki na spacer według podanych symboli synoptycznych. Bawiliśmy się parasolami podczas zajęć muzycznych wystukując na nich rytm do piosenki "Kłótnia parasoli" i ilustrując utwór "Amelie".

Nasz zabawy badawcze z wodą "Co pływa, a co tonie" oraz  ćwiczenia gimnastyczne metodą stacyjną. Każda drużyna ćwiczy równocześnie, a na podany sygnał następuje zamiana miejsca ćwiczeń (stacji).

22 października zrealizowaliśmy II moduł "Kodujemy razem z Małym Misiem". Odkodowaliśmy obrazek przedstawiający głowę misia i poruszliśmy się według instukcji "idź prosto", "skręćw prawo, w lewo". W tym dniu również poznaliśmy zawód ekspedientki i kasjerki. Podczas zabawy tematycznej "W sklepie" utrwalaliśmy formy grzecznościowe "dzień dobry, proszę,  dziękuję, do widzenia". Umowną formą waluty były fasolki, które trzeba było policzyć, aby zapłacić za zakupiony nabiał, słodycze, owoce  lub warzywa.

Podczas realizacji tematu kompleksowego "Co z czego otrzymujemy"  segregowaliśmy rzeczywiste produkty, które postały z mleka  i buraka cukrowego oraz obrazki na tablicy ineraktywnej. Wykonaliśmy również "mleczny obrazek". Obejrzeliśmy krótki film edukacyjny "W piekarni" i poznaliśmy zawód piekarza oraz kolejne etapy powstawania pieczywa. Realizując projekt Kubusiowi Przyjaciele Natury poznaliśmy stronę internetową z grami interaktywnymi dla dzieci. Gra  "Smakowite kanapki" wywołała apetyt na zdrowe kanapki oraz radość z ich układania, a potem wirtualnego "zjadania":) Zabawa badawcza z różnymi rodzajami mąki dostarczyła wrażen zmysłowych.

Nasza inscenizacja opowiadania "Jak jeż szukał mieszkania" oraz spacer w poszukiwaniu oznak jesieni i niespodziewane spotkanie z pasącymi się koniami.

18 października w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna. Dzieci w ciszy i skupieniu słuchały utworów muzycznych oraz poznały instrumenty muzyczne: klarnet, skrzypce i pianino elekrtyczne.

11 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Dziękuję Rodzicom za zaangażowanie w nasze przedszkolne działania:)  Dzień ropoczęliśmy od rozmowy na temat drzew i ich roli w życiu zwierząt i ludzi. Szukaliśmy sposobów ochrony drzew.  Ustaliliśmy, żeby chronić drzewa, na sali będzie pudełko do którego będziemy wkładać nieudane rysunki, skrawki papierów, które później wykorzystamy do zajęć plastycznych (realizacja drugiego zadania z projektu "Ekokulturalne przedszkole"). Zadania matematyczne  na tablicy interaktywnej związane były z lasem. Po wysłuchaniu utworu "Bajka o drzewie" , przedstawiliśmy dramę "Drzewa w lesie". Papierowe sylwety liści wykorzystaliśmy do kształtowania orientacji przestrzennej układając je przed sobą, za sobą, z prawej, lewej strony.

Dzień Uśmiechu rozpoczęliśmy od rozmowy co wywołuje u dzieci uśmiech i radość. Propozycji było dużo i pokrywały się z propozycjami przedstawinymi na karcie pracy z drogą ozobota do emotki z uśmiechem. Zadaniem dzieci było dorysowanie w pustym kole co wywołuje u nich radość oraz zaznaczenie sekwencji kolorów "koniec gry". Dużo śmiechu i radości było podczas ćwiczeń gimnastycznych z balonami i obrazkami przedstawiającymi uśmiechnięte buzie. Podczas opowiadania nauczyciela historyjki obrazkowej "Sen Oli" , dzieci poznały historię uśmiechniętego pomidorka i dopowiadały co wydarzyło się dalej. 

 

Podczs realizacji temau kompleksowego "Idzie jesień... przez ogród i sad". Segregowaliśmy naturalne "dary jesieni" na owoce i warzywa i ćwiczyliśmy słuch fonematyczny poprzez podział ich nazw na sylaby.

Podczas zabawy w dyrygenta z Korbo code music   kodowaliśmy - ćwierćnutę- wartość rytmiczną. 

WRZESIEŃ

Zadanie na wrzesień z projektu Ekokulturane przedszkole zostało wykonane. Dzieci przyniosły do kącika przyrody rośliny doniczkowe z opisami. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie :)

W Dniu Chłopaka bawiliśmy się przy muzyce "Podaj kasztanka" oraz "Czas na turniej". Po wspólnych zabawach dziewczynki wręczyły chłopcom przygotowane prezenty -krawaty. Ponadto Grupowa Rada Rodziców zakupiła dla chłopców jojo, a dla dziewczynek branzoletki.

Nasze pierwsze zajęcia z klockami edukacyjnymi KORBO pod tytułem "Koło zębate- co to jest?". Po odpowiedzi na to pytanie dzieci układały węża z kół i mierzyły jego długość dłoniami, stopami, układały ośmiornicę. 

Poszukiwania jesieni rozpoczęliśmy od spaceru i zbierania materiału przyrodniczego, z którego wykonaliśmy różnorodne stworki. Oglądalismy reprodukcje przedstawiające jesienne drzewa oraz tańczyliśmy z kolorowymi chustami przy utworze A.Vivaldiego "Jesień", wykonaliśmy pracę przestrzenną "grzyby".

Podczas pierwszych zajęc z robotami edukacyjnymi - ozobotami, dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o informacje dotyczące grzybów, poćwiczyły grafomotorykę,  miały szansę wykazać się kreatywnością konstruując las z klocków. Dodatkowo, za pomocą kodów w postaci sekwencji kolorów, zakodowały ruch robota po trasie w kształcie grzyba. 

We wrześniu urodziny obchodził Robert. Jeszcze raz życzymy Wszystkiego Najlepszego!

W tym tygodniu podczas tematu kompleksowego "Moja droga do przedszkola " uczymy się zasad ruchu drogowego oraz piosenki "Bedę kierowcą" 

We wrześniu poznaliśmy zasady ruchu drogowego najpierw w formie zabawy na sali, a zdobyte wiadomości wykorzystaliśmy podczas spaceru.  Poznaliśmy numery alarmowe i w jakich sytuacjach alarmujemy poszczególne służby. Po zapoznaniu się z regulaminem korzystania z tablicy interaktywnej układaliśmy z puzzli znaki drogowe. W czasie zabaw dowolnych bawiliśmy się w ruch drogowy w mieście. Wykonaliśmy pracę plastyczno- konstrukcyjną "Moje autko". Na zakończenie tematu kompleksowego odbył się pierwszy grupowy konkurs "Mega gra planszowa na temat bezpieczeństwa i dobrego wychowania na co dzień ".  Wszyscy uczestnicy konkurs otrzymali nagrody w postaci znaczków odblaskowych.

 

20 września obchodziliśmy Święto Przedszkolaka. Po zaprezentowaniu pani dyrektor piosenki, wierszyka, tańca Wiewiórek, zabaw  " Części ciała" i "Kto szybciej?" dzieci, które pierwszy raz przekroczyły próg naszego przedszkola były pasowane na Przedszkolaka i otrzymały  na pamiątkę dyplom, pozostałe dzieci zostały wyróżnione dyplomem z okazji Dnia Przedszkolaka. Kalejdoskop był miłym upominkiem dla wszystkich dzieci. Po pasowaniu dzieci  za pomocą dotyku  odgadywały, "Co wiewióreczka miła w dziupli skryła?" i uczestniczyły w zabawie kołowej  z rekwizytem - ogonem wiewiórki.

 

We wrześniu obchodziliśmy urodziny Niny. Jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci w tym dniu miały na sobie ubrania w kropki, albo pomysłowo ozdobione ubrania kolorowymi kropkami, które były malowane, wycięte  z papieru samoprzylepnego , a nawet  prasowanki z własnymi  zdjęciami w kształcie kropki. Dziękujemy za zaangażowanie i tak fantastyczne pomysły :)  Dzieci z przyjemnością prezentowały swoje stroje. W tym dniu nasze zabawy i zajęcia były związane z kropką. Zobaczyliśmy krótki film "The dot", który był inspiracją do rozmowy na temat talentów dzieci. Dzieci swoje talenty narysowały na zielonych kółkach, a następnie umieściły na "Kropkowym drzewie talentów".  Zabawy ruchowe też związane były tematycznie z kropką "Szukamy drugiej połowy kropki", "Znikające kropki" . Z  kolorowych kubeczków do kodowania dzieci układały kropki różnej wielkości, a na macie  dopasowywały do odpowiednich kolorów.

Godło Rzeczypospolitej Polskiej Miasto Rybnik Rybnicka Edukacja Drogą do Sukcesu Ośrodek Rozwoju Edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej Rybnik.com.pl